„55 Cancri A”

Wystawa NCK

„55 Cancri A”

„55 Cancri A” 

/Copernicus 55 Cancri A – gwiazda w gwiazdozbiorze/

Wernisaż wystawy – 3 lipca (poniedziałek) g. 18.00

 „Wyobraźnia bez wiedzy może stworzyć rzeczy piękne. Wiedza bez wyobraźni najwyżej doskonałe”.
– Albert Einstein

Wolna i nieograniczona wyobraźnia jest nawigatorem dla odkrywców, a zachwyt dziełami genialnego Mikołaja Kopernika inspiruje i pobudza do kreatywności wielu twórców, w tym również  Krzesimira Wiatera – rzeźbiarza, rysownika, dydaktyka Wydziału Rzeźby w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Ekspozycja „55 Cancri A” w Galerii CENTRUM NCK składa się z dziesięciu obiektów, z których dziewięć  nawiązuje kształtem do starych przyrządów nawigacyjnych i wczesnych przedstawień globu. Obiekty zbudowane są z wyodrębnionych elementów, przypominających starodawne globusy utkane graficznymi zapisami w formie rysunków, które tworzą wyimaginowany układ planetarny. Wielościenne bryły z kolażem starych rycin przedstawiają wizualizację układu słonecznego utkaną z ciał niebieskich. Obiekty wspierają się na ażurowych drewnianych konstrukcjach, sprawiających wrażenie rusztowań podtrzymujących całe globy. W centrum ekspozycji umieszczony jest obiekt nawiązujący kształtem do przyrządu astronomicznego – Astrolabium. Dopełnieniem ekspozycji jest portret astronoma inspirowany obrazem Jana Matejki pt.: Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem.

Wystawa „55 Cancri A” zorganizowana w roku jubileuszowym z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika.

Krzesimir Wiater – urodzony w 1986 w Krakowie. W 2011 obronił dyplom w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Rzeźby w pracowni prof. Bogusza Salwińskiego. W 2016 uzyskał stopień doktora. Obecnie prowadzi Pracownię Podstaw Rzeźby dla studentów pierwszego roku na macierzystej uczelni. Główny trzon jego twórczości stanowią obiekty i rysunki wielkoformatowe na pograniczu instalacji. Uczestniczył w wielu plenerach i sympozjach rzeźbiarskich. Jego prace były prezentowane na licznych wystawach w Polsce i zagranicą.

Więcej informacji tutaj