Pomnik W. Pileckiego

Pomnik W. Pileckiego

Pomnik W. Pileckiego

pomnik pilecki
Pomnik Witolda Pileckiego

Projekt pomnika konnego w Chrzanowie autorstwa J.Dudek, A.Dromert, K.Wiater. Projekt Pomnik Witolda Pileckiego zajął pierwsze miejsce w konkursie.
Na konkurs wpłynęło 21 prac. Wśród nich była m.in. rzeźba artystki z Włoch, jednak nie znalazła się ona w gronie pięciu najlepszych, które zakwalifikowały się do drugiego etapu. Komisja konkursowa pod przewodnictwem prof. dr hab. Ewy Janus z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, w której był także m.in. Andrzej Pilecki, syn rotmistrza, najwyżej oceniła projekt trójki artystów: Krzesimira Wiatra, Jacka Dudka i Andrzeja Dromerta.
– Członkowie komisji nie mieli wątpliwości, która praca jest najlepsza- mówi Jadwiga Szymkiewicz-Wnęk, kierownik Biura Promocji i Rozwoju Gminy Chrzanów.
Zwycięski projekt pomnika Witolda Pileckiego wyróżnia się dynamiką. Przygotowujący się do skoku koń z jeźdźcem jest symbolem ryzyka, jakiego podjął się rtm. Witold Pilecki, dając się złapać i uwięzić w Auschwitz, a potem – uciekając z obozu. Jury spodobała się także prostota otoczenia pomnika W. Pileckiego, do którego – z uwagi na lokalizację – nie będzie dojścia.

Wiecej informacji tutaj